Olej z černého kmínu pomáhá s léčbou alergií a pomáhá zlepšit funkci našeho imunitního systému. Můžeme jej užívat jakožto léčebnou kúru mnohých onemocnění. Samozřejmě se také hodí pro péči o pokožku a o naše vlasy. Jaké vlastnosti a kosmetické užití tedy olej z černého kmínu má? Jaké je jeho složení a jaký typ oleje si vybrat?
Olej z černého kmínu – o co jde?
Nigella sativa je rostlina z rodu Ranunculaceae, která roste v oblasti Jižní a Jihovýchodní Asie. I když pochází z Iráku a Turecka, rozšířila se do dalších oblastí a roste i v oblasti Středozemního moře. Kultivuje se v mnoha zemích světa.
Olej z černého kmínu – složení a vlastnosti
Olej z černého kmínu (Oleum Nigella Sativa) se získává ze semen černého kmínu. Je z 60% tvořen kyselinou linolenovou, nigellonem a také nenasycenými a nasycenými mastnými kyselinami, vitaminem A a E a také minerálními solemi. Nigellone je aktivní složkou, která bojuje proti alergickým reakcím a skvěle se tak hodí k aplikaci na ekzém, akné a lupénku. Obsah nenasycených a nasycených mastných kyselin, vitaminu A a E a minerálních solí zase určuje účinek proti vráskám. To vše dělá z oleje z černého kmínu skvělý produkt pro péči o atopickou a zralou pokožku.
Ve starověkém Egyptě se olej z černého kmínu bral jaké univerzální léčebný prostředek. Stejně to viděl i prorok Mohammed” „Nigelle [olej z černého kmínu] dokáže vyléčit vše, kromě smrti.”
Olej z černého kmínu můžeme smíchat s dalšími rostlinnými oleji, které mohou snížit jeho intenzivní, bylinné aroma.
Olej z černého kmínu – jaký si vybrat?
Samozřejmě, oleje z černého kmínu, které jsou dostupné na trhu, nemají všechny stejné vlastnosti. Z tohoto důvodu se vyplatí vybrat si čistý, přírodní a za studena lisovaný produkt – jen v tomto stavu si produkt udrží všechny své ingredience a tím pádem i své účinky.
Olej z černého kmínu – použití
Jedna čajová lžíce oleje bude stačit k léčbě většiny většiny nejrůznějších stavů. Může se jednat o alergie, astma, bronchitidu a infekce průdušnice, hrtanu a krku, kašel, zápal plic, bolest hlavy a očí, infekce uší, insomnii, problémy se srdcem, bolest kloubů, poruchy funkce GIT, bolesti zubů, kožní mykózy, vypadávání vlasů, horečku, lupénku, akné, bradavice a herpes, imunosupresi, stavy únavy, infekce GIT, depresi, problémy s koncentrací, katarální stavy, stázu žluči, cholelithiásu, parazitární onemocnění trávicího a pohlavního traktu a peptidický vřed.
Olej z černého kmínu efektivně bojuje proti všem těmto chorobným stavům díky hypoglykemickému, analgetickému, protizánětlivému, antibakteriálnímu, dezinfekčnímu, gastrointestinálnímu a respiračnímu, diuretickému, detoxifikačnímu, sedativnímu a imunostimlačnímu účinku.
Egyptský olej z černého kmínu se může také používat přímo na pokožce a vlasech.
Olej z černého kmínu – kosmetické použití
Olej z černého kmínu je speciální olej vhodný pro péči o vlasy a o pokožku hlavy, který má posilující účinek na vlasy a vlasové kořínky. Díky tomu, že je bohatý na vitamin C a nenasycené mastné kyseliny, dokáže efektivně bojovat proti lupům a vyživovat přitom pokožku hlavy. Kromě toho funguje jako prevence svědění pokožky hlavy a vypadávání vlasů. Aplikace je nesmírně snadná a stačí olej pouze nanést na vlasy a pokožku hlavy, kdy je jej po 15 minutách potřeba zase vymýt (klidně i 2x v případě, že je to potřeba).
Kromě toho, olej z černého kmínu se používá i pro hojení ekzému a akné a pomáhá v hojení lupénky, mykózy, menších prasklin pokožky, popálením a pruritu. Kromě toho chrání pokožku před slunečním svitem, vyrovnává její tón a lze jej užívat i pro potřeby masáže.
Olej z černého kmínu proti rakovině
Někteří vědci se domnívají, že má olej z černého kmínu protirakovinný účinek. Abychom byli přesnější, jde o molekuly alfa-hederinu, které se v oleji vyskytují. Olej z černého kmínu chrání žaludek a játra, kde detoxifikuje jejich parenchym. Kromě toho posiluje imunitní systém a zlepšuje metabolismus.
Napsat komentář